Literárně-dramatický obor

Žáci literárně-dramatického oboru jsou v osobnostně-sociální rovině vedeni ke vzájemnému vnímání, toleranci, empatii a spolupracujícímu chování a v umělecké rovině jsou vedeni k rozvoji svých pohybových a mluvních předpokladů, k rozvoji schopnosti improvizovat, rozvíjet svým jednáním dramatický děj, sdělovat postoje
a názory za sebe i postavy, za které jednají. Dále pracují s krásnou literaturou jako s předlohou či jako se zdrojem témat a námětů divadelních situací a inscenací. Věnují se také interpretaci uměleckého textu formou sólového či skupinového přednesu.

Výsledky své práce prezentují na přehlídkách, kde se o divadelních představeních a recitátorských výkonech také diskutuje, čímž si žáci kultivují své schopnosti kriticky uvažovat, přijímat kritiku jako zdroj poučení a dalšího rozvoje a v neposlední řadě se seznamují s divadlem a literaturou jako se svébytnými uměleckými obory.

Rozvrh výuky

Termíny předmětu Scénický šerm

sobota 7. 1. 2023

sobota 14. 1. 2023

sobota 18. 2. 2023

sobota 11. 3. 2023

sobota 22. 4. 2023

sobota 6. 5. 2023

sobota 10. 6. 2023

Průběh studia

Přípravné studium
  • trvá jeden až dva roky (5 – 6 let věku dítěte)
  • výuka probíhá 1 krát v týdnu, 1,5 hodiny
  • do přípravného ročníku přijímáme děti předškolního věku a žáky prvních tříd ZŠ. Přípravné studium mohou tedy žáci navštěvovat až 2 roky.
  • Hlavním předmětem je Přípravná dramatická průprava. Děti se zapojují do dramatických her, ve kterých se, prostřednictvím příběhů, seznamují s uvažováním postav a možností přetváření děje. Děti se učí formulovat své myšlenky a zároveň naslouchat druhým.
I. stupeň základního studia
  • trvá 7 let a je rozdělen do sedmi ročníků (1. – 7. ročník)
  • 1. a 2. ročník prochází Dramatickou průpravu
    Žáci mají za úkol reagovat na podněty učitele a tvořivě je rozvíjet. Jsou směřováni k vnímání svého vlastního projevu, ale zároveň k vnímání i svých spoluhráčů. Učí se naslouchat a diskutovat.
  • Součástí 3. – 7. ročníku jsou předměty Dramatická výchovaInscenační tvorba.
    Žáci se dle svých zkušeností zaobírají dramatickou situací. Učitel s dětmi vybírá vhodnou předlohu a pomocí improvizačních technik společně vytváří drobný jevištní tvar. Zabývají se postavami a pátrají po jejich motivaci. Seznamují se s dramaturgicko-režijní koncepcí divadelního tvaru. Při výuce mohou vznikat i autorské texty.
  • V 5. a 7. ročníku žáci povinně navštěvují předmět Interpretace textu.
  • Výuka probíhá v malých skupinách maximálně o 5 žácích. Dochází tak k individuálnějšímu přístupu.
  • V hodinách pracujeme s nejrůznějšími texty (poezií i prózou) a seznamujeme se s různými výrazovými prostředky. Žák se zaměřuje na svůj vlastní verbální projev (frázování, pauza, přízvuk, intonace, mluvní tempo, hlasové zabarvení) a neverbální (pohyb, postoj, gesto, mimika), dle tematického zaměření textu.
  • Součástí I. stupně základního studia mohou být také nepovinné předměty (viz odstavec níže).
II. stupeň základního studia
  • trvá 4 roky a je rozdělen do čtyř ročníků (1. – 4. ročník)
  • Vzhledem k svému věku žáci pracují s náročnější předlohou a do větší hloubky rozvíjejí své zkušenosti z předchozího studia.
  • Žáci se aktivním přístupem podílí na tvorbě jednotlivých složek divadelní inscenace a experimentují s jednotlivými výrazovými prostředky za účelem postihnutí tématu, jeho nejpřesnějšího sdělení a celkové estetizace výpovědi.
  • Součástí II. stupně základního studia mohou být také nepovinné předměty (viz odstavec níže).
Nepovinné předměty
  • Žáci literárně-dramatického oboru mají možnost od 4. ročníku navštěvovat Scénický šerm (základy zacházení s mečem: úchop, postoj, kroky, seky, krytí). Novocirkusové techniky (práce s různým cirkusovým náčiním, žonglování, základní prvky párové akrobacie) a kdo má zájem, může navštěvovat i Interpretaci textu (pokud ji daný ročníck nemá povinnou).

Úplata za vzdělávání

Cena výuky je v Literárně-dramatickém oboru stanovena na 1400 Kč za pololetí.

Učitelé LDO

Věra Lánová