DadaInspirační dny 2023

Základní umělecká škola Vítězslava Nováka a Společnost přátel ZUŠ Vítězslava Nováka z.s. 

pořádají festival studentského a autorského divadla


22. DADAINSPIRAČNÍ DNYPátek 6. října 2023

16:00 Prezence souborů

17:00-19:00 Dílny (tvůrčí psaní, práce s maskou, scénický šerm, divadelní improvizace)

19:15 Oficiální zahájení festivalu

19:30 Spal jsem s Marilyn / inspirativní představení s živou hudbou a zpěvem

Sexy! Vypočítavá! Šílená! Závislá! Nešťastná! Co člověk, to odpověď na otázku, jaká byla Marilyn Monroe. Před více jak 90 lety se zrodila legenda showbyznysu, sexikona filmového plátna, ale i křehká žena. Prožijte vzrušující příběh její hvězdné kariéry, milostných dobrodružství i záhadného úmrtí za tónů tehdejších největších filmových hitů!

 

Scénář a režie: Karel Kratochvíl

Hrají: Anna Schmidtmajerová, Tomsa Legierski, Vladimír Strnad (piano)

Délka: 70 minut

Pro diváky od 14 let

Sobota 7. října 2023

9:00-12:00 Dílny

13:30-17:00 BLOK PŘEDSTAVENÍ ÚČASTNÍKŮ FESTIVALU

17:30-20:00 Dílny Neděle 8. října 2023

9:00-12:00 Dílny

12:00-13:30 Prezentace práce v dílnách ZUŠ

13:30 Zakončení festivalu ZUŠ

 

Změna programu vyhrazena.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Jihočeského kraje a města Jindřichův Hradec.

 

DÍLNY

TVŮRČÍ PSANÍ 
Během kurzu se seznámíte se základní teorií tvůrčího psaní, vše si vyzkoušíte na krátkých zábavných cvičeních a samozřejmě zbyde prostor i pro vaše konkrétní otázky. Budeme se zabývat strukturou příběhů, postavami, dialogy a monology, popisy a to jak teoreticky, tak hlavně prakticky. Je určen všem, kteří chtějí poodhalit základy řemesla, vyzkoušet si různé polohy psaní a srovnat se ve skupině podobných lidí.

Lektor dílny: René Nekuda

René Nekuda je editor, novinář a lektor tvůrčího psaní. Vystudoval Literární akademii v Praze, absolvoval odbornou stáž na Chapman University v Los Angeles. Vede přednášky o svých cestách, píše povídky a divadelní hry, věnuje se dobrovolnickým aktivitám. 

 

MASKY

Pomocí jednoduchých technik hry v masce se budeme učit být autenticky a bytostně přítomni tady a teď. Nejprve budeme pracovat s neutrálními maskami, abychom se naučili být plně vnímaví k tomu, co se děje kolem nás i v nás samotných, a pak budeme tyto nově nabyté dovednosti dále rozvíjet ve hře s charakterovými maskami. A budeme žasnout, jak se mohou jednoduchá cvičení s maskou snadno proměňovat v silné příběhy s hlubším až existenciálním smyslem.

 

Lektor dílny: Pavel Bednář

Pavel Bednář je absolvent KVD DAMU, lektor tvůrčích dílen masek a clowningu, zakladatel neziskové organizace Otevřený prostor a provozovatel jejího vzdělávacího centra v Trpoměchách u Slaného.

 
DIVADELNÍ IMPROVIZACE

Vytváření příběhů a situací na jevišti v přítomnosti diváka. Jak na to? Co se strachem? A je to vůbec možné, bez zkoušení odehrát představení? Prohloubíme znalosti kategorií a disciplín z minula a naučíme se i nějaké nové. A kdo ví, třeba i nějakou vymyslíme. V improvizaci se může stát cokoliv!

Lektoři dílny: Vít Piskala a Nikola Orozovič

Nikola se improvizaci věnuje od roku 2004, kdy se stal hráčem České improvizační ligy. Později začal zápasy sám organizovat a následně dal vzniknout formátu improshow a skupině Just!Impro, s níž od roku 2012 účinkuje ve Švandově divadle. Posledních 7 let uvádí pod názvem 321jedem! autorský koncept impro talk show. Vede workshopy a semináře o improvizaci a komunikaci nejen pro profesionální herce, ale i pro veřejnost (například ve Švandově divadle, na přehlídce Jiráskův Hronov) a ve firemních sférách. Je spoluzakladatelem Školy improvizace. Pod jeho vedením vznikla série improvizačních představení v Horáckém divadle. Věnuje se i loutkovému divadlu a kouzlení. Objevuje se na obou stranách kamery, jako herec a nebo produkční, či v oblíbené pozici asistenta režie.

Vítek je herec, improvizátor a divadelní lektor. Vychodil JAMU a gympl a základní školu a základní uměleckou školu. Učarovala mu improvizace a tak se jí už 13 let věnuje. Byl jeden ze zakládajících členů improvizační skupiny Kamarádi nacvičených scének. Pohyboval se na moravské improvizační scéně. Prošel improvizačními týmy Ostružiny, Olivy, Brdej, Bafni, KNS, Párek selans a Kunz vs. Piskala. Pak hrál v divadlech Husa na provázku, Polárka a nyní ho můžete vidět v Malém divadle v Českých Budějovicích. Nesnáší stereotypy, zbytečné otázky a buchtičky se šodó. Má rád nadsázku, humor a když autobus přijede včas.

 

SCÉNICKÝ ŠERM 

Seznámíme se s principy scénického boje použitelného na jevišti ale i základy historických dobových technik šermu. Lehce nakoukneme i do kaskadérské praxe používané v divadle. Mimo pohodlného  oblečení vás žádáme také o pracovní rukavice (nejlépe kožené) a to kvůli hygieně a ochraně prstů.

Lektor dílny: Jan Kec

Šermem se zabývá přes 15 let. Začátky byly ve SHŠ Armatus, se kterou projezdil skoro celou Evropu a vystupoval na mnoha hradech, městských slavnostech i pomáhal při natáčení nesčetných filmů. Spolupracuje s Jihočeským divadlem, kde účinkuje v představeních, připravuje herce na šermířské výstupy a jako lektor v 3D ateliéru vyučuje šerm děti i dospělé.

 

 

 

TERRI BARR

V rámci festivalu bude fungovat improvizovaný bar, kde bude možnost se za velmi vstřícné ceny občerstvit (káva, čaj, sušenky, toasty, hotdogy, ovoce…)

KUDY K NÁM

virtuální prohlídka