Oddělení dechových a bicích nástrojů

Jaké nástroje můžete u nás studovat?

Z dřevěných dechových nástrojů je to: zobcová flétna, příčná flétna, klarinet a saxofon.

Tyto nástroje vyučují: Josef Stráník (ZF, klarinet), Jan Krch (ZF, příčná flétna), Barbora Plachá (ZF, příčná flétna), Marián Mikula (ZF a příčná flétna), Václav Novák (ZF), Roman Kubát (ZF), Jan Kopf (klarinet, ZF), Ondřej Soukup (klarinet, ZF)

Všechny žesťové nástroje vyučují Václav Novák a Roman Kubát
a jsou to: trubka, pozoun, lesní roh a tuba

Začít v našem oddělení lze od 6 let zobcovou flétnou, která se vyučuje jako nástroj hlavní v sedmiletém základním studiu prvního stupně, na které může navázat čtyřleté studium druhého stupně. Kromě toho se vyučuje zobcová flétna i jako nástroj přípravný po dobu tří let. Poté se zájemci mohou rozhodnout pro další nástroje.

Doporučovaný věk pro zahájení výuky dechových a bicích nástrojů (kromě zobcové flétny) je 8-9 let. Začínat lze ovšem i dříve, pokud to dovolují fyzické předpoklady zájemců.

V průběhu studia získají žáci základní dovednosti ke hře na nástroj, seznámí se s literaturou různých období a žánrů a mají možnost zapojit se do komorní a souborové hry v souborech a komorních sdruženích působících na škole (klarinetové, saxofonové a flétnové kvarteto, žesťový soubor, soubor zobcových fléten... ). Pro zkušenější hráče působí na škole  soubor S(w)inging saxophones.

Výuka probíhá od šk.roku 2012/13 podle ŠVP ZUŠ J.Hradec, pro dříve přijaté žáky platí i nadále původní učební plány a osnovy. Na konci každého ročníku jsou žáci povinni absolvovat postupovou zkoušku. Každý stupeň studia se zakončuje absolventským vystoupením.

V průběhu školního roku mají studenti množství příležitostí prezentovat svoje umění na veřejnosti (koncerty, vernisáže, třídní besídky).

Žáci dechového oddělení se pravidelně s úspěchem zúčastňují soutěží a přehlídek sólistů i souborů.

Pro začátek nabízíme možnost zapůjčení všech nástrojů kromě zobcové flétny, protože ne každý zájemce o hru na dechový nástroj má k tomu všechny předpoklady a jasnou představu. Nákup nového nástroje doporučujeme až po určité době.

27.06.2018 14:00

Zahradní veselení

Přijďte se spolu s námi rozloučit se školním rokem a užít si společně radosti z končícího školního roku.

26.06.2018 19:00

Drzoun - vystoupení II. stupně literárně-dramatického oboru

Srdečně Vás zveme na vystoupení Drzoun, které proběhne v úterý 26.6.2018 od 19:00 v sále LDO.

21.06.2018 16:30

Pan Člověk a bráška Králík

Srdečně Vás zveme na vystoupení 2. ročníku žáků LDO.